سرقت پلاک خودرو و اقدامات پس از آن

مقدمه

سرقت پلاک خودرو امروزه جزو مشکلات بزرگ روزمره شده است که پس از سرقت آن باید به اداره پلیس مراجعه کرد و مراحل قانونی اش را انجام داد. پلاک شناسه خودرو است و داشتن آن امریست اجباری به همین دلیل پس از سرقت سریعا باید به اداره تعویض پلاک مراجعه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

سرقت پلاک خودرو

امروزه شاهد افزایش سرقت پلاک خودرو هستیم که این مشکل ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد. همانطور که میدانید پلاک، مشخصه ی اصلی خودرو است و شناسایی خودرو ، بر اساس شماره پلاک صورت می گیرد.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا سرقت پلاک افزایش یافته است؟ باید به این اشاره کرد که سرقت خودرو دردسر بسیاری برای مجرمان دارد؛ برای مثال ناپدید کردن خودرو از پلاک آن دشوارتر است و احتمال اینکه پس از سرقت در خیابان با خودرو دستگیر شوند بسیار زیاد است.

البته دلیل دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که، پس از سرقت پلاک چندین خودرو، در هر تردد، آنها را تعویض کرده تا باعث شک و تردید نیرو های امنیتی و دوربین های مدار بسته نشود.

حتی ممکن است مجرمان برای بردن شک نیروهای پلیس پلاک هارا دستکاری کنند.(برای خواندن مقالات بیشتر در رابطه با دستکاری پلاک خودرو اینجا کلیک کنید.)

تعویض پلاک خودرو

استفاده از پلاک سرقتی برای تردد در خیابان

اولین اقدام  پس از سرقت پلاک و مراحل قانونی آن

اولین اقدامی که هر فرد بعد سرقت پلاک خود باید انجام دهد، اطلاع دادن به اداره پلیس است که باید حداکثر تا ۴۸ ساعت بعد از سرقت انجام شود. اگر در مرکز استان سکونت داشته باشید باید ابتدا به مراکز تعویض پلاک استان خود مراجعه کنید و پس از آن به اداره پلیس بروید. در اداره باید با اظهارات شفاهی و ثبت یک تعهد نامه کتبی سرقت پلاک خود را اعلام کنید. اما در شهرستان قضیه مقداری متفاوت تر می شود؛ زیرا شهرستان ها فاقد غرفه های آگاهی هستند و فرد مجبور است که به اداره ی پلیس مراجعه کند. پس از اطلاع، مامور پلیس به محل سرقت می رود و آنجا  را مورد بررسی قرار می دهد؛ سپس صورت جلسه ای تنظیم می کند و فرد باید آن صورت جلسه را تحویل اداره پلیس دهد و منتظر نتیجه بماند.

شرایط گرفتن پلاک جدید

پس از اطلاع دادن به پلیس به شما برگه ای داده می شود که در طی ۴۸ ساعت باید به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید. مالک خودرو حتما باید مدارک لازم نظیر کارت شناسایی مالک و کارت شناسایی و برگ سبز خودرو را همراه داشته باشد. پس از دادن پلاکی با شماره جدید تمامی مدارک خودرو هم نیز تعویض خواهد شد و مدارک جدیدی به مالکین تعلق خواهد گرفت.

تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک خودرو

مجازات سرقت پلاک خودرو

طبق ماده ۷۲۲ از کتاب پنجم قانون اساسی،در مورد سرقت پلاک خودرو بیان شده است که:« چنانچه وسیله موتوری یا پلاک آن سرقت یا مفقود شود، شخصی که وسیله در اختیار یا تصرف او بوده است اعم از آنکه مالک بوده یا نبوده پس از اطلاع مکلف است بلافاصله مراتب را به نزدیکترین مرکز نیروی انتظامی اعلام کند، متخلف از این ماده به جزای نقدی از پانصد هزار تا یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.»

برای خواندن مقالات بیشتر و مرتبط با این موضوع اینجا کلیک کنید

شما می توانید برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید و یا در واتس آپ یا تلگرام پیام بدهید.

تماس ۰۹۳۶۵۳۱۷۵۹۰

واتس آپ ۰۹۳۶۵۳۱۷۵۹۰

تلگرام projects684@

 

 

 

 

 

ارسال پیام در واتس اپ

از طریق لینک زیر مستقیما پیام خود را برای ما ارسال نمایید.