زوم روی پلاک؛ هنر علم پردازش تصویر

پیش گفتار زوم روی پلاک

امروزه با افزایش تنش های اقتصادی در کشور آمار سرقت های ثبت شده در آگاهی ها رو به افزایش است. بسیاری از محیط های اداری و مسکونی در مناطق مختلف سعی در جلوگیری از این اتفاق ناخوش آیند، با نصب دوربین های مدار بسته را دارند. اما آیا این اتفاق باعث جلوگیری از سرقت ها می شود؟ جواب مشخص است، خیر! ما در این مقاله قصد داریم تا راه کارهای پردازش تصویر در زوم روی پلاک های ثبت شده در دوربین های مدار بسته را در صورت رخ دادن این اتفاق تلخ برای شما بازگو کنیم.

پردازش تصویر چیست؟

زوم روی پلاک، ویسایت نهان نما

تعریف وب سایت معروف ویکی پدیا از پردازش تصویر به صورت زیر است :

پردازش تصویر (به انگلیسی: Image processing) امروزه بیشتر به موضوع پردازش تصویر دیجیتال گفته می‌شود که شاخه‌ای از پردازش سیگنال است که با پردازش سیگنال دیجیتال که نماینده تصاویر برداشته شده با دوربین دیجیتال یا اسکن شده توسط اسکنر هستند سر و کار دارد.

پردازش تصویر دارای دو شاخه :

 • بهبود تصاویر
 • بینایی ماشین

است که ما قد داریم تا به بهبود تصاویر برای رفع نیاز شما بپردازیم.

تصویر چیست؟

تصاویر از هر نوع داده دیگری برای درک انسان بهتراند. بینایی انسان ها در درک آنها از از طبیعت و محیط اطراف موثر است. حال بینایی های کامپیوتری سعی در نزدیک تر شدن به بینایی انسان و حتی بهتر از آن را دارند.
هر تصویر شامل عرض و ارتفاع بوده و با تراکم پیکسلی که دارد به افراد نشان داده می شوند. برای مثال یک عکس می تواند 1920×1080 (عرض در ارتفاع) بوده و تراکم پیکسلی 72 را در سانتی متر یا اینچ داشته باشد.

هر پیکسل می تواند به روش های زیر نمایش داده شود:

 1. طیف خاکستری
 2. RGB
 3. RGBA

دلیل نیاز ما به پردازش تصویر چیست؟

بسیاری از اطلاعات به وجود آمده از تصاویر ماهوره ای، راهور و غیره همگی تصاویری هستند که احتیاج به پردازش تصویر برای برسی اطلاعات آنها دارند. ما نیز نیازمند این هستیم که تا با برسی تصاویر ضبط شده توسط دوربین های مدار بسته اطلاعات مخدوش شده یا تار شده را از نظر کیفیت و تاری بهتر کنیم. دلیل این کار برسی اطلاعات واکاوی شده از تصاویر است.

زوم روی پلاک، ویسایت نهان نما

انواع پردازش تصویر

پردازش تصویر انواع مختلفی دارد که آنها عبارتند از :

 • تشخیص: تمایز قائل شدن و شناسایی اشیاء در تصویر.
 • تجسم: پیدا کردن اشیاء که داخل تصویر قابل روئیت نیستند.
 • شناسایی الگو: بررسی الگوهای مختلف در اطراف اشیاء داخل عکس.
 • واضح ساختن و ترمیم کردن: به وجود آوردن عکسی بهبود یافته از عکس اصلی.
 • بازیابی: جستجو کردن عکس‌ها از پایگاه اطلاعاتی گسترده عکس‌های دیجیتال که به عکس اصلی شبیه باشند.

مراحل پردازش تصویر

پردازش تصویر یا همان Image processing دارای گستره وسیعی از نرم افزار، سخت افزار و مبانی نظری است اما در حالت کلی به دو حالت قسمت این کار تقسیم می شود:

 1. پردازش داده های تصویری برای درک ماشین
 2. بهبود داده های تصویری برای درک انسانی

زوم روی پلاک، ویسایت نهان نما

در یک نمونه بارز پردازش تصویر ابتدا یک عکس وارد سیستم نرم‌افزاری شده و سپس به هر شیء داخل تصویر یک برچسب اختصاصی داده می‌شود.

نکات قابل برسی در پردازش تصویر برای زوم روی پلاک

برای بهبود داده های تصویری باید موارد زیر اعمال شود:

 • اصلاح بهبود تصویر
 • پردازش رنگ تصاویر
 • ترمیم تصویر
 • به دست آوردن تصویر
 • کامپرس کردن تصویر
 • بررسی مورفولوژیک تصویر
 • دقت بر روی رزولوشن

و اما دو مورد از کاربردی ترین موارد پردازش تصویر که ما این مقاله را به آن اختصاص داده ایم آن است که :

بازیابی تصویر برای زوم روی پلاک

بازیابی تصاویر در بسیاری از موارد از جمله بازیابی تصاویری که از دوربین های مداربسته به جای مانده و یا بازیابی و ترمیم قسمت­ های از دست رفته تصاویر اهمیت بسیار زیادی دارد. فناوری سنجش ترافیک با استفاده از علم پردازش تصویر این امکان را می دهد تا تمامی پلاک های موجود در جاده ها را بررسی و مشکل بسیاری را حل نماید.

اما در صورت خرابی تصاویر به جا مانده از دوربین های مدار بسته که برای حفظ امنیت و بررسی عبور و مرورو ایجاد شده اند ما باید چه کنیم؟؟

زوم روی پلاک، ویسایت نهان نما
نهان نما هسته فناورای است که با استفاده از تخصص هوش مصنوعی و پردازش تصویر می تواند با بازیابی تصاویر به جا مانده از دوربین های مدار بسته نیاز هموطنان عزیز در این امر تخصصی را برآورده کرده و باعث شود تا آنها با بالاترین احتمالاتت ممکن از تصاویر به جای مانده به اطلاعاتی که می خواهند دست پیدا کنند.

شما می توانید ویدیو مربوط به زوم روی پلاک را در اینجا ببینید.

تشخیص چهره

از دیگر خدماتی که تیم نهان نما در اختیار مراجعین قرار می دهد این است که بسته به تصاویر به جا مانده در بهترین حالت ممکن با بازیابی تصاویر موجب تشخیص چهره های مد نظر در دروبین های مدار بسته و یا غیره انجام می دهد.

لازم به ذکر است در حالت های پیشرفته پردازش تصویر و تشخیص چهره در تایید وردو گوشی های هوشمند استفاده شده و این فناوری مربوط به این حوزه می شود.
زوم روی پلاک، ویسایت نهان نما

مزیت های پردازش تصویر

در اینجا برخی از مزایای پردازش تصویر، فارغ از حوزه کاری نهان نما آورده شده است:

 • تهیه عکس ها در طیف وسیعی از فرمت ­ها
 • کمک به بررسی عکس ها توسط انسان
 • پردازش اطلاعات از تصاویر برای بررسی توسط سیستم
 • تغییر و دستکاری پیکسل‌های تصاویر برای دستیابی به تراکم و کنتراست دلخواه
 • امکان ذخیره سازی  و بازیابی راحت‌تر تصاویر
 • امکان جا به جایی ساده‌تر عکس ها

نتیجه گیری در زوم روی پلاک

با پیشرفت تکنولوژی حوزه های متنوعی برای رفع نیازهای موجود در آن به وجود می آید. هسته فناور نهان نما با استفاده از تخصص پردازش و بازیابی تصاویر در این حوزه و با آرزوی آرامش و امنیت برای همه هموطنان عزیز سعی دارد تا در صورت احتیاج و لزوم و با تخصص خود به بازیابی تصاویر شما از دوربین های مدار بسته و … برای زوم روی پلاک و یا هر مورد دیگر پرداخته و آن را حل نماید.

ارسال پیام در واتس اپ

از طریق لینک زیر مستقیما پیام خود را برای ما ارسال نمایید.