نهان نما

رفع تاری و تشخیص پلاک

  1. مقدمه ای بر رفع تاری
  2. علل خرابی تصویر در دوربین های مدار بسته
  3. مراکز انجام خدمات رفع تاری و تشخیص پلاک
  4. روش رفع تاری تصویر در نهان نما
    1. رفع تاری تصاویر در شب
    2. رفع تاری ناشی از حرکت ماشین
    3. رفع تاری چهره
  5. نرم‌افزار رفع تاری و تشخیص پلاک
   
  6. ارتباط با ما
   

مقدمه ای بر رفع تاری

در بسیاری از صحنه های جرم دوربین های مداربسته نمی توانند تصاویر مناسبی از مجرمان تهیه کنند. تصاویر ضبط شده تار و بی کیفیت بوده و بدین ترتیب نمی توان مجرمان را شناسایی کرد و نتیجه پرونده راکد باقی می ماند. رفع تاری و تشخیص پلاک از جمله راه حل هایی است که می توان این مشکل را حل نمود.

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

نمونه تصاویر ضبط شده توسط دوربین مدار بسته

علل خرابی تصویر در دوربین های مدار بسته

خرابی تصاویر دوربین های مداربسته دلایل مختلفی دارند. برخی از علت های رایج کیفیت پایین تصاویر عبارت اند از:

 1. کیفیت پایین دوربین
 2. فاصله زیاد سوژه با دوربین
 3. سرعت بالا
 4. بازتاب نور پلاک در شب
 5. و غیره

البته ممکن است کاربران تمام این خرابی های تصویر را تاری تصور کنند که اینگونه نمی باشد. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، تصاویر دوربین های مداربسته می توانند به دلایل متعدد دیگری دچار افت کیفیت شوند و قابل تشخیص نباشند. ولی با استفاده از امکانات پردازش تصویر می توان تصاویر را پردازش کرده و کیفیت را بالاتر برد.

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

خرابی تصویر به دلیل فاصله با دوربین

مراکز انجام خدمات

سوال مهمی که افراد در برخورد با تصویر بی کیفیت با آن مواجه می شوند این است که چه کسانی می توانند عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک را انجام دهند؟ به صورت کلی دو گروه می توانند این کار را انجام دهند که عبارت اند از:

 1. کارشناسان ادله ی دیجیتال پلیس
 2. کارشناسان پردازش تصویر در بخش خصوصی

بخش ادله ی دیجیتال پلیس، مرکز اصلی برای بررسی تصاویر تار و بی کیفیت می باشد. مراکز بررسی ادله دیجیتال در پلیس آگاهی و فتا فعال می باشند که می توانند به پرونده های دریافتی رسیدگی نمایند. لازمه رسیدگی به این گونه پرونده ها توسط پلیس تشکیل پرونده می باشد.

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

پلیس اصلی ترین مرکز رسیدگی به ادله دیجیتال

با توجه به گستردگی وظایف بخش ادله دیجیتال (شامل بازگردانی اطلاعات موبایل، هارد و …) و حجم بالای پرونده های در دست بررسی توسط پلیس، معمولا افراد برای افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ترجیح می دهند عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک را به بخش خصوصی واگذار نمایند.

با گسترش کارشناسان در حوزه پردازش تصویر، نرم افزارهای متعددی در زمینه رفع تاری و تشخیص پلاک طراحی شده است و تیم های متعددی بر روی این موضوع به صورت تخصصی شروع به فعالیت کرده اند. مجموعه ی “نهان نما” به عنوان یکی از اولین مجموعه های تخصصی در زمینه رفع تاری و تشخیص پلاک در سال 1395 کار خود را آغاز نمود. این مجموعه که متشکل از متخصصان هوش مصنوعی و پردازش تصویر است، در طول این مدت علاوه بر کارشناسی پرونده های متعدد برای ارگان های متعدد اولین نرم افزار رفع تاری ایرانی را طراحی نماید.

 

عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک با استفاده از نرم افزار نهان نما

روش رفع تاری تصویر در نهان نما

همانطور که در بالا اشاره شد خرابی های تصویر در دوربین های مداربسته شکل های مختلفی دارند که در مجموعه ی نهان نما سعی شده است برای رفع هر نوع از این خرابی ها و تشخیص پلاک در دوربین های مداربسته راهکاری ارائه شود.

رفع تاری تصاویر در شب

یکی از اصلی ترین خرابی های تصویر که کاربران در بسیاری از پرونده ها با آن مواجه می شوند خرابی تصویر ناشی از بازتاب نور می باشد که بیشتر در فیلم های دوربین مدار بسته مه در شب ضبط شده است اتفاق می افتد. علت این نوع خرابی بازتاب نور مادون قرمز تابیده شده از سطح پلاک می باشد. در ادامه یک نمونه از این نوع خرابی را مشاهده می کنید.

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

نمونه تاری تصویر در شب و تار شدن پلاک

رفع تاری ناشی از حرکت ماشین

خرابی این تصاویر به دلیل بازتاب اشعه مادون قرمز و حرکت خودرو می باشد که در نتیجه آن تصاویر تار شده و پلاک قابل رویت نمی باشد. در ادامه عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک با استفاده از نرم افزار نهان نما بر روی این تصویر را مشاهده می نمایید.

 

 

عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک در شب

 

رفع تاری چهره

در بسیاری از پرونده ها، هدف مالباختگان تشخیص چهره افراد در دوربین های مدار بسته می باشد. با توجه به پیچیدگی های چهره و تنوع بسیار بالای اجزای چهره بازگردانی آن نسبت به پلاک سخت تر می باشد. مجموعه ی نهان نما با استفاده از نرم افزارهای موجود می تواند تا حدی کیفیت تصویر را برای رفع تاری تصویر بالا ببرد ولی تشخیص چهره به عهده کاربران و یا پلیس می باشد.

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

بازگردانی چهره با استفاده از نرم افزار نهان نما

نرم‌افزار رفع تاری و تشخیص پلاک

پس از شناخت عوامل افت کیفیت تصویر نیاز است تا روش بازگردانی اطلاعات و برخی نرم افزار های رفع تاری و تشخیص پلاک را بررسی کنیم. خرابی های تصویر انواع مختلفی دارند و حذف هر مورد نیازمند نرم افزار و دانش مخصوصی می باشد.

معمولاً عملیات رفع تاری تصاویر و تشخیص پلاک شامل مراحل زیر می باشد

 1. پیش پردازش تصاویر
 2. رفع تاری تصاویر
 3. تشخیص پلاک

پیش پردازش تصاویر: پیش پردازش به منظور بهبود اولیه کیفیت تصویر و آماده سازی آن برای اعمال الگوریتم های پیچیده رفع تاری می باشد. این عملیات با نرم افزارهای ویرایشگر تصویر و یا برخی نرم افزارهای خاص انجام می شود تا تصاویر به شکلی درآیند که توسط نرم افزار های رفع تاری قابل پردازش باشند.

رفع تاری تصویر: بخش دوم عملیات شفاف سازی تصویر رفع تاری می باشد. این کار توسط نرم افزارهای مخصوص و الگوریتم های متعدد انجام می شود که بنا به نوع تاری برای تصاویر مختلف متفاوت می باشد. برخی نرم افزارهای رفع تاری عبارت اند از نرم افزار رفع تاری نهان نما، Amped FIVE ،SmartDeblur Pro و Focus Magic. در مقاله زیر 10 نرم افزار رفع تاری برای موبایل و ویندوز ارائه شده است. لازم به ذکر است کار با هر نرم افزار مستلزم دانش و مهارت خاصی می باشد.

نرم افزار رفع تاری و تشخیص پلاک

تشخیص پلاک: تشخیص پلاک آخرین بخش عملیات رفع تاری و تشخیص پلاک می باشد. در این بخش بایستی تصاویری که عملیات رفع تاری بر روی آنها صورت گرفته با اطلاعات پایگاه داده تطبیق داده شوند تا مشخص شود هر بخش از تصویر چه عدد یا حرفی بوده است. عملیات تشخیص پلاک نیازمند تجربه و شناخت کامل اثر الگوریتم های رفع تاری بر تصاویر می باشد.

ارتباط با ما

علاوه بر موارد ذکر شده دلایل متعددی می تواند باعث افت کیفیت تصاویر و یا تاری آن در دوربین های مداربسته شود. رفع این مشکلات و افزایش شفافیت تصاویر نیاز به مهارت های تخصصی در زمینه الگوریتم ها و نرم افزارهای پردازش تصویر دارد. مجموعه ی نهان نما متشکل از متخصصین هوش مصنوعی و پردازش تصویر و با 6 سال سابقه در این زمینه می تواند به شما در جهت بهبود کیفیت تصاویر و انجام خدمات رفع تاری تصاویر کمک نماید.

شما می توانید برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید و یا در واتس آپ یا تلگرام پیام بدهید.

تماس 09365317590

واتس آپ 09365317590

تلگرام projects684@

ارسال پیام در واتس اپ

از طریق لینک زیر مستقیما پیام خود را برای ما ارسال نمایید.