دستکاری پلاک خودرو؛ راهکار تشخیص

مقدمه

پلاک خودرو سند هویت خودرو است. همان طور که هر انسان دارای یک شناسنامه و کد ملی مختص خود می باشد پلاک خودرو نیز هویت و شناسنامه اطلاعات خودرو می باشد که باید قابل رؤیت باشد تا بتوان با آن به اطلاعات خودرو دسترسی پیدا کرد. گاهی اوقات برخی افراد برای مقاصد خاص اقدام به مخدوش کردن پلاک خود می نمایند. بی اطلاع از این موضوع که دستکاری پلاک خودرو مانند سایر جرائم رانندگی تخلف به حساب نمی آید. دستکاری و تغییر پلاک برای جلوگیری از تشخیص پلاک خودرو جرم است و در قانون اساسی برای این جرم مجازات در نظر گرفته شده است.

دستکاری پلاک خودرو

پوشاندن پلاک خودرو یکی از روش های دستکاری پلاک

دستکاری پلاک خودرو اشکال مختلفی دارد. برای مثال می توان به تغییر، مخدوش کردن، استفاده از مواد شیمیایی و یا استفاده از پلاک سرقتی اشاره کرد.

ممکن است این سوال برای برخی افراد به وجود بایدی که آیا امکان تشخیص پلاک مخدوش شده خودرو وجود دارد یا خیر؟ هرچند پیدا کردن پلاک دستکاری شده برای دوربین های ثبت تخلف پلیس که به صورت هوشمند کار می کنند غیرممکن است، اما در صورت نیاز به پیدا کردن فرد خاطی روش هایی برای پیدا کردن پلاک مخدوش شده وجود دارد. البته روش ها بسته به نوع دستکاری پلاک، نوع و کیفیت دوربین مداربسته و غیره متفاوت می باشند. این کار تنها توسط کارشناسان خبره و بعد از بررسی های دقیق ممکن می باشد. در صورت مواجهه با موارد این چنین می توانید از متخصصین مجموعه نهان نما راهنمایی بگیرید.

شما می توانید برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید و یا در واتس آپ یا تلگرام پیام بدهید.

تماس 09365317590

واتس آپ 09365317590

تلگرام projects684@

⚡در این مقاله به تفصیل در رابطه با دستکاری پلاک خودرو بحث شده است.

 

علت مخدوش کردن پلاک خودرو

تغییر در پلاک خودرو ممکن است به دلایل متفاوتی انجام گیرد. اعم از کارهای مجرمانه مثل سرقت و یا فرار از طرح های ترافیکی و یا جلوگیری از خواندن پلاک توسط دوربین کنترل سرعت پلیس باشد. در سال های اخیر یکی از بیشترین آمار ثبت دستکاری پلاک مربوط به مخدوش کردن آن برای تردد در محدوده های منع تردد برای کرونا و آلودگی هوا می باشد.

مفهوم دستکاری پلاک ماشین

دست کاری پلاک خودرو به معنی هر نوع تغییر دادن و زیاد و کم کردن شماره های پلاک خودرو و حروف آن است. این عمل می تواند شامل دستکاری، مخدوش کردن، سیاه کردن، تراشیدن و خراشیدن، الحاق، تغییر محل اعداد و ارقام و غیره باشد.

در ادامه با روش های دستکاری پلاک خودرو بیشتر آشنا می شوییم.

روش های دستکاری پلاک خودرو

  • تغییر جزئی پلاک خودرو

اولین، ساده ترین و ناجوانمردانه ترین روش دستکاری پلاک، تغییر جزئی آن می باشد. تغییر جزئی پلاک به معنی تغییر یک یا تعداد کمی از اعداد و یا حرف روی پلاک می باشد به نحوی که پلاک دستکاری شده نیز دارای معنا باشد. این کار باعث می شود که پلاک فرد متخلف به پلاک فردی دیگر شبیه گردد و پیدا کردن آن برای دوربین ها و پلیس دشوار می شود.

این کار به دو روش درج و حذف قابل امکان می باشد. برای مثال یکی از روش های رایج در دستکاری پلاک خودرو درج دندانه برای عدد 1 می باشد. با این روش عدد 1 را می توان به 2، 3 و یا 4 تغییر داد. روش حذف دقیقاً برعکس این روش می باشد؛ یعنی با ساییدن و یا پوشاندن دندانه ها، عدد 2 و 3 را به 1 شبیه می کنند.

تغییر جزئی پلاک خودرو

تبدیل 2 به 1 با روش پوشاندن دندانه در عمل تغییر جزئی پلاک خودرو

 

تبدیل 2 به 3 با افزودن دندانه در عمل تغییر جزئی پلاک خودرو

تبدیل 2 به 3 با افزودن دندانه در عمل تغییر جزئی پلاک خودرو

  • مخدوش کردن پلاک ماشین به صورت جزئی

در این روش دستکاری پلاک، یک یا تعداد کمی از اعداد پوشانده می شوند. در اینجا پلاک مخدوش شده به پلاک دیگری شبیه نیست و دوربین ها و پلیس می توانند دستکاری بودن پلاک خودرو را تشخیص دهند. مزیت این روش این است که فقط از ثبت جریمه فرار کرده ایم و فرد دیگری را به زحمت نیانداخته ایم.

برخی از روش های دستکاری پلاک در خودروها عبارت است از چسباندن برگ درختان، چسباندن دستمال کاغذی خیس، زدن گریس، استفاده از برف شادی و یا استفاده از زنجیر برای پوشاندن پلاک موتورها.

علت استفاده از برف شادی این است که پس از مدتی از بین می رود. همچنین دستمال کاغذی خیس پس از مدتی خشک می شود و در اثر باد از پلاک جدا می شود. این روش ها برای گذشتن از زیر دوربین های طرح ترافیک کاربرد بیشتری دارد ولی با این حال باز هم عمل انجام شده جرم می باشد.

سارقان و افرادی که قصد انجام عمل مجرمانه ای دارند معمولاً از روش های دیگر مثل پوشاندن بخشی از پلاک با گل، زغال، پارچه و غیره استفاده می کنند.

 

مخدوش کردن پلاک ماشین به صورت جزئی

مخدوش کردن پلاک ماشین به صورت جزئی

 

  • مخدوش کردن پلاک ماشین به صورت کلی

این روش مانند روش قبل می باشد با این تفاوت که بجای مخدوش کردن بخشی از پلاک خودرو، تمام پلاک خودرو با استفاده از اشیاء یا مواد پوشاننده پوشیده می شوند.

دستکاری کردن پلاک

مخدوش کردن پلاک موتور به صورت کلی

مخدوش کردن پلاک موتور به صورت کلی

 

  • تعویض پلاک خودرو

یکی از بدترین روش های دستکاری پلاک که بیشتر توسط مجرمین برای انجام جرائم از پیش برنامه ریزی شده صورت می گیرد تعویض پلاک خودرو می باشد. در این روش مجرمین پلاک ماشین خود را با پلاک های سرقتی تعویض می کنند و یا از یک پلاک دیگر به صورت برچسب بر روی پلاک خودروی خود استفاده می کنند.

تعویض پلاک خودرو

تعویض پلاک خودرو

 

  • زدن اسپری برای دیده نشدن پلاک خودرو در شب

یکی دیگر از روش های مخدوش کردن پلاک خودرو استفاده از اسپری های منعکس کننده ی نور می باشد. امروزه استفاده از اسپری ها برای مخدوش کردن پلاک با تبلیغات بسیاری معرفی شده است و با گفتن این مطلب که اسپری ها منعکس کننده عکس فلاش دار هستند این محصول را می فروشند. برخی از افراد نیز برای انجام این عمل از اسپری تافت مو و غیره استفاده می کنند.

این عمل با افزایش رفلکس نور باعث می شوند که پلاک به شکل کامل براق دیده شود و امکان خواند پلاک نباشد. البته این اتفاق بیشتر در شب ها و در دوربین های مداربسته ای اتفاق می افتد که از نور مادون قرمز برای تصویربرداری استفاده می کنند. این اسپری ها و مواد شیمیایی مشابه با افزایش بازتاب نور مادون قرمز باعث می شوند که پلاک مانند یک چراغ نورانی در تصویر دیده شود.

البته در حال حاضر بیشتر دوربین های پلیس بجای استفاده از مادون قرمز از منابع نور کمکی برای تصویربرداری استفاده می کنند. در این نوع تصویربرداری استفاده از مواد شیمیایی افزایش دهنده رفلکس بی اثر می باشد. در این روش فیلم برداری، هر چیزی را که چشم بتواند ببیند دوربین هم می تواند ضبط کند.

تبلیغات اسپری مخدوش کننده پلاک خودرو

تبلیغات اسپری مخدوش کننده پلاک خودرو

 

تاثیر بازتاب کامل نور مادون قرمز از پلاک در شب

تاثیر بازتاب کامل نور مادون قرمز از پلاک در شب

 

  • استفاده از قاب مخصوص پلاک ماشین

یکی از روش های عجیب دستکاری پلاک خودرو که شاید فقط در فیلم های کمدی دیده باشیم، استفاده از قاب هایی می باشد که توسط راننده کنترل می شوند. این قاب ها در مواقع نیاز یک پرده در مقابل پلاک قرار می دهند که پلاک را مخفی می کند. شاید این کار را بیشتر در فیلم ها دیده باشیم ولی امروزه این قاب ها در فروشگاه های غیرمجاز در حال فروش می باشد.

استفاده از قاب مخصوص پلاک ماشین

  • کندن پلاک ماشین

این روش نیز مانند تعویض پلاک خودرو و یا مخدوش کردن کلی آن بیشتر توسط افرادی انجام می شود که قصد انجام عملی مجرمانه مانند سرقت و غیره را دارند. معمولا سارقین قبل از ورود به محل سرقت و در یک مکان خلوت نزدیک به محل انجام جرم اقدام به کندن پلاک ها می کنند.

البته معمولاً سارقان برای راحتی کار خود قبلاً پرچ های پلاک را باز کرده و با آهنربا آن را می چسبانند تا زحمت کمتری متحمل شوند. با هشیاری مردم طی سالیان گذشته این روش بسیار کم رخ می دهد. چرا که سارقان می دانند مردم به محض دیدن یک ماشین بدون پلاک حساس شده و ممکن است پلیس را در جریان بگذارند و یا از چهره سارقان فیلم و عکس تهیه کنند.

 

تردد ماشین بدون پلاک

تردد ماشین بدون پلاک

 

  • مخفی کردن محل نصب پلاک خودرو

یکی دیگر از روش های رایج برای فرار از دوربین های مداربسته، مخفی کردن محل درج پلاک می باشد. این روش به گونه ای صورت می گیرد که اتفاقی به نظر برسد. برای مثال بالا دادن در صندوق عقب در ماشین هایی که پلاک آن بر روی در صندوق عقب ماشین نصب شده است. یا پایین دادن در عقبی وانت ها برای دیده نشدن پلاک خودرو. این روش بیشتر برای فرار از جریمه های رانندگی کاربرد دارد.

یکی دیگر از روش های جالب مخفی کردن محل نصب پلاک خودرو استفاده از افرادی برای دویدن جلو و یا عقب ماشین می باشد.

مخفی کردن محل نصب پلاک خودرو

مخفی کردن محل نصب پلاک خودرو

  • تعویض محل قرارگیری پلاک خودرو

یکی دیگر از روش های فرار از جریمه و یا ثبت پلاک خودرو توسط دوربین های مداربسته، تغییر محل قرار گرفتن پلاک خودرو می باشد. برای مثال قرار دادن آن پشت شیشه ی خودرو. اینکه آیا با تغییر محل پلاک امکان جریمه و تشخیص پلاک خودرو برای دوربین ها وجود دارد یا خیر بستگی به الگوریتم های تشخیص پلاک بکار رفته در سیستم نظارت تصویر دارد. البته افرادی که این کار را با بهانه های مختلف انجام می دهند گاهی پلاک را به نحوی پشت شیشه قرار می دهند که بخشی از اعداد مخفی شوند.

 

ترفندهای گفته شده در بالا تنها بخشی از روش های دستکاری پلاک برای جلوگیری از تشخیص پلاک خودرو می باشد. کاربرد برخی از این روش ها تنها برای فرار از دوربین های ثبت تخلف می باشد ولی برخی روش ها از ترفندهایی می باشد که مجرمان برای انجام اعمالی مانند سرقت و غیره استفاده می کنند.

باید توجه داشته باشیم که دستکاری پلاک به هر نحوی جرم تلقی می شود و شامل مجازات خواهد بود. در ادامه در رابطه با مجازات تغییر و دستکاری پلاک توضیح داده شده است.

مجازات تغییر و دستکاری پلاک

طبق قانون مجازات اسلامی تغییر در ارقام و مشخصات وسیله نقلیه موتوری زمینی یا آبی یا کشاورزی جرم می باشد. همچنین نصب پلاک تقلبی یا سایر پلاک ها بر روی وسیله دیگر از مصادیق جرم می باشد.

مجازات تغییر پلاک از 6 ماه تا یک سال متغیر می باشد اگرچه پلیس برای تغییر پلاک خودرو مجازات نقدی اعلام می کند اما بیشتر این تغییرات از ناآگاهی مردم می باشد و گاهی این تغییرات جنبه عمومی جرم نیز پیدا می کند. مثلاً تغییر یکی از اعداد یا حروف باعث می شود پلاکی که بنام شخص دیگری است مورد مجازات قرار گیرد.

در گروه تغییرات کلی معمولاً از پلاک مسدود شده یا سرقتی استفاده می شود و یا با استفاده از اسپری رنگ و ماژیک و زغال پلاک را رنگ کرده و مانع از دید می شوند. همچنین استفاده از پارچه و چسباندن برگ و گل و آدامس و حتی لاک غلط گیر باعث ناخوانا شدن پلاک می شود و در زمره دستکاری و مخدوش کردن پلاک به حساب می آید.

نحوه تشخیص پلاک خودرو دستکاری شده

یکی از مشکلاتی که برخی مال باختگان و خسارت دیدگان در پرونده های قضایی با آن روبرو می باشند این است که مجرم با پلاک دستکاری شده به محل وقوع جرم رفته است و دوربین ها نتوانسته اند تصویر واضحی از پلاک تهیه کنند.

هرچند تشخیص پلاک های دستکاری شده بسیار سخت می باشد ولی در برخی پرونده ها می توان با استفاده از برخی روش ها به پلاک اصلی دست پیدا کرد. البته دستیابی به پلاک اصلی بستگی به میزان و نوع دستکاری، کیفیت دوربین، نوع ماشین و پارامترهای متعدد دیگر دارد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان مجموعه نهان نما تماس بگیرید تا شما را در مواجهه با این مشکل راهنمایی نمایند.

تماس 09365317590

واتس آپ 09365317590

تلگرام projects684@

رفع تاری و تشخیص پلاک، نهان نما

نهان نما، رفع تاری و تشخیص پلاک

ارسال پیام در واتس اپ

از طریق لینک زیر مستقیما پیام خود را برای ما ارسال نمایید.