تشخیص چهره در دوربین مداربسته

مقدمه

تشخیص چهره یکی از جدیدترین فناوری هایی است که برای ثبت ورود و خروج، افزایش امنیت اماکن، مدیریت تردد افراد و غیره توسط سیستم های پردازش چهره انجام می شود.سیستم های شناسایی چهره در طی سالیان دراز پیشرفت های زیادی در زمینه ی هوش مصنوعی کردند.

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

 

دوربین های تشخیص چهره

امروزه دوربین های هوشمندی در بازار ارائه شده اند که توانایی تشخیص چهره و تشخیص پلاک خودرو را به صورت برخط دارند. قابلیت تشخیص صورت جز کاربردهای جذاب این سری از دوربین ها است. در دوربین های مدار بسته این قابلیت فقط توسط دوربین های تحت شبکه صورت می گیرد. این فناوری جز مهمترین و قدرتمندترین ابزارهای نظارتی می باشد

مراحل عملیات تشخیص چهره

در حالت کلی عملیات تشخیص چهره به سه دسته تقسیم می شود:

  • تشخیص چهره(Detection)

فرآیندیست که صورت فرد را در تصاویر پیدا می کند.

  • آنالیز(analysis)

دراین مرحله تمامی اجزا صورت را تشخیص می دهد. در این مرحله با اندازگیری فاصله بین چشم ها، فاصله بین بینی و لب و شکل چانه شروع می شود و بعد طبق دستور عمل به رشته اعداد یا نقاط تبدیل شده و در دیتابیس ذخیره می شود.

  • شناسایی چهره(recognition)

آخرین مرحله می باشد که با تطبیق داده های موجود با داده های قبلی پایگاه داده هویت فرد را تایید می کنند.

ممکن است این سوال برای شما پیش آمده باشد که سیستم تشخیص صورت چگونه عمل می کند؟

باید به این توجه کرد که دوربین های هوشمند کافی نیست؛ باید نرم افزاری را برای این دوربین ها نصب کرد زیرا این نرم افزار های هوشمند برای تشخیص چهره افراد از یک الگوریتم خاص و هوشمند استفاده می کنند که بتوانند مشخصات ظاهری افراد را مورد بررسی قرار دهند. پس از بررسی نهایی دوربین های مدار بسته صورت فرد را با دقت بالایی تشخیص خواهد داد.

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

الگوریتم های تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

مزایا تشخیص چهره در دوربین

این امر مزایا زیادی دارد که به بررسی چند مورد از آن می پردازیم:

  • جلوگیری کردن از وقوع جرم ها: وجود سیستم های نظارتی می تواند از وقوع جرم جلوگیری کنند؛ در بین سیستم های امنیتی موجود، سامانه تشخیص چهره از همه قوی تر است. چهره جزء جدا نشدنی و یکتا برای هر فرد می باشد و در صورتی که چهره فرد توسط دوربین ضبط شود، پیدا کردن مجرمان کار سختی نیست.
  • جمع آوری مدارک ارزشمند تصویری: دوربین های سری هوشمند به شما جهت جمع آوری شواهد کمک می کند. فقط کافی است دوربین را در محل کار خود و جاهایی که شک دارید نصب کنید و اطلاعات بسیاری را از محیط جمع آوری کنید.
  • نظارت کردن اتفاقات و فعالیت ها: در ساختمان رفت آمد بسیاری است برای نظارت بیشتر به این اتفاقات و فعالیت ها می توانید دوربین تشخیص چهره را نصب کنید تا افرادی که در ساختمان رفت آمد دارند را زیرنظر داشته باشید.

تشخیص چهره سارقان در فیلم دوربین مدار بسته

در بسیاری از پرونده های موجود دوربین هایی که چهره سارقین را ضبط کرده اند قابلیت تشخیص خودکار چهره نداشته و چهره افراد با کیفیت پایینی ضبط می شوند. در این موارد بایستی ابتدا عملیات شفاف سازی تصویر صورت گرفته و بعد از آن اقدام به شناسایی چهره افراد کرد. البته با توجه به جزییات بسیار زیاد چهره و اجزای آن عملیات بازگردانی چهره بسیار حساس و پیچیده می باشد.

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

بهبود چهره با استفاده از نرم افزار رفع تاری نهان نما

در صورتی که چهره توسط ماسک و دستمال پوشیده شده باشد عملیات بازگردانی چهره تقریبا ممکن نیست و برای شناسایی افراد در این پرونده ها بایستی از استیل و آناتومی بدن آنها استفاده کنیم.

تشخیص چهره در دوربین های مدار بسته

پوشاندن چهره، یکی از قدیمی ترین روش های سارقین برای جلوگیری از شناسایی شدن

شما می توانید برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید و یا در واتس آپ یا تلگرام پیام بدهید.

تماس ۰۹۳۶۵۳۱۷۵۹۰

واتس آپ ۰۹۳۶۵۳۱۷۵۹۰

تلگرام projects684@

ارسال پیام در واتس اپ

از طریق لینک زیر مستقیما پیام خود را برای ما ارسال نمایید.